Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
 
Dzieci Kapitana Nemo - Polska Szkoła Archeologii
Polska Szkoła Archeologii "Kraina w ruinach dla najmłodszych" to bezpłatny projekt edukacyjny, do którego Gminne Centrum Kultury w Mrozach zaprosiło uczniów z klas IV i V ze szkół podstawowych w Mrozach, Jeruzalu i Grodzisku.
Objęcie programem PSA gminnych szkół miało na celu wzbudzenie prawdziwej pasji do archeologii i zgłębiania historii regionu gminy Mrozy. Pokazaliśmy dzieciom archeologię jako ważne narzędzie w dydaktyce historii, jako klucz do zrozumienia wartości i potencjału kulturowego miejsca, w którym żyją, ukazaliśmy ogrom pracy i wyzwań, jakie stoją przed badaczami regionu, w kontekście przyszłej rekonstrukcji i badań archeologicznych wczesnośredniowiecznego grodu w miejscowości Grodzisk.

 Celem nadrzędnym PSA było ukazanie w sposób interesujący dla dzieci interdyscyplinarnego podejścia w badaniach, łączącego metodykę prac archeologicznych z osiągnięciami z innych dziedzin nauki np. konserwacji, architektury, epigrafiki, chemii, biologii i nowoczesnych technologii. W trakcie warsztatów uczniowie mieli bezpośredni kontakt z kopiami zabytków, tworzyli prace plastyczne m.in. starodawnymi technikami, tworzyli makiety, poznawali najnowsze technologie typu VR i modelowania 3D.

Ponadto zaprezentowane zostały najważniejsze osiągnięcia profesora Kazimierza Michałowskiego, ukazany został jego ogromny wkład w tworzenie i rozbudowę polskiej szkoły archeologii, która stanowi wizytówkę polskiej nauki za granicą, a on sam zaliczany jest do grona najwybitniejszych archeologów na świecie.

Prelegentami byli znakomici praktycy i specjaliści z różnych dziedzin nauki, laureaci wielu nagród, którzy potrafią zarażać swoją pasją m.in.: 
- Paweł Piszczałka - znany wśród młodzieży z telewizyjnego programu popularnonaukowego jako „Al-chemik” popularyzator nauki, inicjator "Pokazów bez skazy”; 
- dr Wojciech Ejsmond - archeolog specjalizujący się w pradziejach i pierwszych wiekach historii starożytnego Egiptu, współkieruje misją archeologiczną w Egipcie oraz Warsaw Mummy Project (interdyscyplinarnymi badaniami mumii w Warszawie), wykładowca m.in. na uniwersytetach w Bonn, Jaón, zapraszany do publikowania w encyklopediach i podręcznikach akademickich wydawanych przez Oxford i Uniwersytet Amerykański w Kairze;
- Maciej Marciniak - archeolog, edukator i popularyzator nauki w Muzeum Narodowym w Warszawie. W ramach swojej praktyki archeologicznej brał udział w wielu misjach np. w Bułgarii, Czarnogórze, Rosji, Gruzji, Sudanie, Peru;
- Anna Knapek - stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka bloga www.jakdotknacsztuki.wordpress.com;
- Marcin Gostkowski - najbardziej zasłużony dla projektu PSA, znany jako Pan od Historii, absolwent Archeologii i Cywilizacji Śródziemnomorskiej na wydziale „Artes Liberales” na Uniwersytecie Warszawskim oraz Historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doktorant i popularyzator nauki. Laureat pierwszego miejsca w kategorii "szkoły podstawowe" w Konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

Projekt "Polska Szkoła Archeologii. Kariera w ruinach dla najmłodszych" został został objęty Patronatem honorowym przez burmistrza Mrozów i dofinansowany przez Fundację BGK w programie "Dzieci Kapitana Nemo".



                  
logo_gck
Uwaga!
Na czas rozbudowy biuro GCK mieści się w budynku OSP: ul. Adama Mickiewicza 22, wejście od ul. św. Teresy

Kino Mikroklimat